Gödeli Mehmet - Memduh Şevket Esendal

KİTABIN ADI : GÖDELİ MEHMET

YAZARI : MEMDUH ŞEVKET ESENDAL 

Kitabın konusu 

Mavnacılıkla uğraşan bir gencin yaşam kavgası, bu sırada başına gelen olaylar ve toplumun değişimi. 

Kitabın özeti:  

Serin bir sonbahar akşamıdır. Eski köprüden geçerken parmaklığın kenarında yığılmış bir kalabalık görür. Kalabalık mavnaları seyreder. Mavnacılar ise ellerindeki kancalarıyla öteye beriye dayanarak ve birbirine bağırarak çıkmaya çalışırlar; fakat bir yandan iskeleye yanaşmaya çalışan şirket vapurları,bir yandan da akıntı onlara engel olur.

Onların bu hali her gün görülür. Bu adamcağızlar denizlerle,rüzgarlarla, insanlarla boğuşur. Orada gözüne bu adamcağızları izleyen ve izlerken ağlayan ihtiyar takılır. İhtiyar,üzerine direk düşecek bir genci uyarır. İhtiyara neden ağladığını sorar.

İhtiyar gözlerini silerek cevap verir.

_Bir oğlum vardı,burada öldü.

_Oğlun boğuldu mu?

_Hayır,der. Kurtuldu ancak elinden bir kaza çıktı.

Burda mavnacılık yapardı.Kendi halinde,sessiz,akıllı bir çocuktu. Eşini çok sever ve çocuklarına iyi bakardı. Bir gün Yunanlı bir kaptanla tartıştı. Adam uzun bir süre çocukla uğraştı. Sonunda mavnamızı batırdı , der.

Bunun üzerine çocuk atladığı gibi Yunanlıyı öldürdü. 15 sene hüküm giydi. Mahpusa girdikten sonra çok uğraştık;ancak kurtaramadık.Sonra da öldü. Bu acıya dayanamayan ,içlenen karısı da öldü. Şimdi yetimlerine ben bakarım, der.

 Hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını, insanların sadece kendi çıkarlarını düşündüğünü söyler. Kendine Gödeli Hüseyin,oğluna Gödelinin Mehmet derler. Şu an hiç bir mavnacı Godelinin Mehmet’in hikayesini bilmez ama o mavnacılara baktıkça onu hatırlar. Mehmet’i unutmaz, yetim çocukları,dul kadınları görür dertlenir. 

Kitap hakkında şahsi görüşler 

Hikayede insanların başına gelebilecek trajedik olaylardan çok top-sal degişim vurgulanmış. Anlatım da yalın ve basit bir dil kullanılmıs. Bu daHikayenin basit ancak anlamlı olmasını sağlamış. 

Kitabın yazarı hakkında kısa bilgi 

M.Şevket ESENDAL 29 Mart 1883’te Çorlu’da doğdu. Ailesi çiftçilikle uğraşan yazar, savaşlar yüzünden öğrenimini tamamlayamadı, ancak bir çok yer dolaştı. Kurtuluş mücadeleleri boyunca Atatürk’ün yanında yer aldı. Elçilik ve milletvekilliği yaptı. 16 Mayıs 1952 tarihinde Ankara’da vefat etti. 

Yayınlanan bazı kitapları:

_Ayaşlı ile Kiracıları(roman)

_Vassaf Bey(roman)

_Bir Kucak Çiçek(hikayeler)

_İhtiyar Çilingir(hikayeler)

 _Gödeli Mehmet(hikayeler) 

DİL-İ BİÇARE

ANLAT DİL-İ BİÇARE'DEN, 
SUN DA İÇSİN YAR ELİNDEN
YANİ HEP BİLİNEN,
ŞEYLERDEN OLSUN
SEN SÖYLE DEDE'NİN
"ZÜLFÜNDEDİR BAHT-I SİYAHIM" BESTESİNİ

MEVLANA'DAN

Hergün bir yerden göçmek, ne iyi,
Hergün bir yere konmak, ne güzel,
Bulanmadan, donmadan akmak, ne hoş,
Dünle beraber gitti. Cancağızım;
Ne kadar söz varsa düne ait,
Şimdi Yeni şeyler söylemek lazım...

NOKTA-I ESRAR

Kur’an’a İncil’e Zebur’a Tevrat’a
İman eden etmiş vahdet-i zata
Biri nefye memur biri ispata
“Lâ, illâ” da, “illâ, lâ” da olamaz
Seyrani