Mac Donald da iki ihtiyar

Soğuk bir kış akşamı Mac Donald’sin kapısından içeri yaşlı bir amcayla teyze girip köşede bir masaya oturmuşlardı. O kadar sevimli tonton iki ihtiyardı ki gözüm takılmış onları seyrediyordum. Bir yandan onları seyrediyor bir yandan da torunumun menüsünü yemesine yardım etmeye çalışıyordum. Yaşlı tonton amca kasaya gidip 1 Hamburger, bir büyük boy patates ve bir büyük kola aldı.

Para öderken ve tepsiye konan menüyü alıp eşinin oturduğu masaya gelirken yüzünde öyle bir mutluluk vardı ki tarif edemem. Eminim ki Resimleri çekilmiş olsa evet işte o mutluluğun resmi olurdu.

Masaya oturup tepsideki hamburgeri eline aldı ve itinayla ikiye bölerek yarısını erişin önüne  koydu.  Sonra patatesleri tek tek bir kendi önüne bir eşinin önüne koyup pay edip kola kutusunu da ortaya koydu. Koladan bir yudum kendi içiyor, bir yudum eşi içiyordu.

Yavaş yavaş herkesin dikkatini çekmiş herkes gülümseme ve tebessümle onları izliyor, içlerinden ne kadar tonton ihtiyarlar diye geçiriyor ve muhtemelen de buraya gelmişler bir kişilik yemeği ikisi paylaşıyor diye geçiriyorlardı.

Birden bir şeyi fark ettim. İhtiyar amca hamburgerini, patatesini yiyor koladan içiyor ama eşi sadece sırası gelince kolasını içiyor önündeki hamburger ve patatesten yemiyordu. Ama eşinin afiyetle yiyişini büyük bir mutlulukla seyrediyordu.

Daha fazla dayanamadım, gidip bir kişilik yemek alıp onlara ikram etmek istedim ama onların rencide olmasından da korktuğum için görevlilerden birine gidip durumu söyledim. Konuştuğum görevli de durumu fark etmiş o da onları izliyormuş, onlara bir menü ısmarlayacağını söylemek için yanlarına gitti. Onları daha bir dikkatli izliyordum. Yaşlı amca da, eşi de görevliye istemediklerini söylediği el kol ve yüz hareketlerinden belli oluyordu. Görevli onların yanından bana geldi ve

– efendim hallerinden memnun olduklarını ve istemediklerini söylüyorlar teşekkür ediyorlar. “ dedi
- peki teyze neden yemiyormuş neyi bekliyormuş onu sordun mu dedim.

Evet sordum dedi görevli sordum teyze amcanın yemeğini bitirmesini bekliyormuş sonra dişleri alıp o yiyecekmiş.

“merhum Akif Seyfi baba adlı şiirinde diyor ki  
YA PARAM OLAYDI YA HAMİYETSİZ OLAYDIM.

 

 

 

DİL-İ BİÇARE

ANLAT DİL-İ BİÇARE'DEN, 
SUN DA İÇSİN YAR ELİNDEN
YANİ HEP BİLİNEN,
ŞEYLERDEN OLSUN
SEN SÖYLE DEDE'NİN
"ZÜLFÜNDEDİR BAHT-I SİYAHIM" BESTESİNİ

MEVLANA'DAN

Hergün bir yerden göçmek, ne iyi,
Hergün bir yere konmak, ne güzel,
Bulanmadan, donmadan akmak, ne hoş,
Dünle beraber gitti. Cancağızım;
Ne kadar söz varsa düne ait,
Şimdi Yeni şeyler söylemek lazım...

NOKTA-I ESRAR

Kur’an’a İncil’e Zebur’a Tevrat’a
İman eden etmiş vahdet-i zata
Biri nefye memur biri ispata
“Lâ, illâ” da, “illâ, lâ” da olamaz
Seyrani