ABD ve Rusya Kutup Petrollerini Paylaştı

ABD VE RUSYA KUTUP PETROLLERİNİ PAYLAŞTI       Saturday, 31 May 2008  tarihli Turkishny.com da yayınlanmıştır 

Kuzey Kutbu ülkeleri, buzların erimesinden sonra ortaya çıkacak enerji kaynaklarının ``kullanım yolları`` konusunda anlaştı.

Rusya`nın, bu kaynakların büyük bölümü üzerinde hak idda edeceği, ilgili ülkeler arasında bu konuda yarış başlayacağı yolundaki kaygılara karşın, Grönland`da yapılan toplantıda 5 ülke, `Enerji kaynaklarının nasıl kontrol edileceğinin olağan yollarla kararlaştırılması` üzerinde mutabakata vardı.

 

Danimarka Dışişleri Bakanı Peg Stig Moeller, Danimarka, Norveç, Rusya, Kanada ve ABD bakanlarının Grönland Ilulissat`ta yaptıkları toplantının ardından benimsedikleri ortak bildirinin, `Kuzey Buz Denizi`ndeki doğal kaynaklarının gelecekteki barışçı kullanımı konusunda iyi bir siyasal çerçeve çizdiğini` belirtti.

Moeller bu toplantıyla birlikte artık 5 ülkenin, `Daha önceden konmuş kurallara uyacağını` teyit ettiklerini, Kuzey Kutbu`ndaki doğal kaynaklar konusunda 5 ülke arasında gelecekte yarış olacağına ilişkin efsanelerin artık dağıldığını belirtti.

Rus İnterfaks ajansı, toplantıya katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov`un, `Bu bölgeyle ilgili ortaya çıkan tüm sorunlar medeni yöntemlerle, uluslararası hukuka uygun biçimde ve müzakerelerle çözümlenmeli` dediğini aktardı. Bazı araştırmalara göre dünyanın henüz keşfedilmemiş petrol ve doğalgaz kaynaklarının yüzde 25`i Kuzey Buz Denizi`nde bulunuyor.

 

RUSYA BAYRAK DİKMİŞTİ...

Rusya, geçen yıl Kuzey Buz Denizi üzerinde iddia ettiği hakimiyeti vurgulamak için, bölgenin deniz yatağına bayrak dikmişti. Uzmanlar, enerji fiyatlarındaki yükselişin ve kutup bölgesindeki erimenin sürdüğü bir ortamda, bölge üzerindeki rekabetin büyük olasılıkla daha yoğun bir hale geleceğini düşünüyor.

Bu arada Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Kanada hükümetinden kutup ayıları, balinalar ve yunusları korumak amacıyla Arktika`daki petrol işletme haklarının satışını ertelemesini istedi. WWF Kanada Direktörü Peter Ewins, henüz beyaz kutup ayılarının, yunusların ve balinaların yaşaması için temel olan hassas doğal düzeni korumaya yönelik derinlemesine bir plan hazırlanmamış olması yüzünden bu satışın erken olduğunu belirtti.

 Ewins, bu buzlu tehlikeli sulara petrol sızması durumunda bunun temizlenmesi için kanıtlanmış bir teknik bulunmadığını kaydetti ve hükümet bu konuda uygun önlemleri alıncaya kadar, 2 Haziran`da öngörülen petrol işletme haklarının satışının ertelenmesi gerektiğini ifade etti. Konferansa katılan temsilciler, toplantı öncesi buz denizinde tekne gezisi yaptı.  

DİL-İ BİÇARE

ANLAT DİL-İ BİÇARE'DEN, 
SUN DA İÇSİN YAR ELİNDEN
YANİ HEP BİLİNEN,
ŞEYLERDEN OLSUN
SEN SÖYLE DEDE'NİN
"ZÜLFÜNDEDİR BAHT-I SİYAHIM" BESTESİNİ

MEVLANA'DAN

Hergün bir yerden göçmek, ne iyi,
Hergün bir yere konmak, ne güzel,
Bulanmadan, donmadan akmak, ne hoş,
Dünle beraber gitti. Cancağızım;
Ne kadar söz varsa düne ait,
Şimdi Yeni şeyler söylemek lazım...

NOKTA-I ESRAR

Kur’an’a İncil’e Zebur’a Tevrat’a
İman eden etmiş vahdet-i zata
Biri nefye memur biri ispata
“Lâ, illâ” da, “illâ, lâ” da olamaz
Seyrani